State Champions 

Choose Association:  or Year:  or Team: 

Click on the year for a list of all champions that year.  Click on the team for a list of that school's titles.
Click here to view an article on the evolution of the state champion.


Dunwoody - 1993  State Champion GHSA  AAAA

AAAA – DUNWOODY (15-0) Coach: David Kelly; key players: Rod Perrymond RB (all-state, All-Classification Offensive Player of the Year, 2455 yards and 40 TD, two short of Herschel Walker’s state rushing TD record, transferred from McNair district in desegregation program), Travis Stroud DL (All-Classification Defensive Player of the Year, 17 sacks, transferred from McNair district), Larry Mann LB (all-state), Ivory Covington DB (all-state)
Sept. 3 Marist 42-3 W NDK Perrymond 154 on 19 and 4 TD, #5 (Val #1)
Sept. 10 Brookwood 37-13 W NDK RP 149 on 23 and 3 TD, #4
Sept. 17 Tri-Cities 38-0 W A RP 135 and 4 TD, #2 (Val #1)
Sept. 24 Mays 40-6 W NDK RP 184 on 16 and 4 TD
Oct. 1 SW DeKalb 7-6 W DM team ranked #1, RP 110 on 21
Oct. 8 Douglass 14-13 W NDK RP held to 72 on 21, Doug missed PAT at end
Oct. 15 McNair 20-6 W PV RP 145 and 3 TD
Oct. 22 North Atlanta 42-0 W NDK RP 276 on 27 and 5 TD
Nov. 5 Redan 27-0 W DM
Nov. 12 Stone Mountain 36-7 W DM RP 172 on 23 and 3 TD
Nov. 19 SW DeKalb 28-21 W DM in OT, RP 125 on 26, Quincy Carter played for SWD
Nov. 26 Roswell 31-0 W RP 127 and 3 TD
Dec. 3 Cent. Gwinnett 24-12 W DM RP 189 on 29 and 3 TD
Dec. 11 Bainbridge 28-3 W DM RP 132 on 25 and 2 TD
Dec. 18 South Gwinnett 21-7 W DM RP 192 and 1 TD

FINAL RANKING
1. Dunwoody 15-0
2. S. Gwinnett 12-3 (beat Cedar Shoals 26-21, Alexander 29-7, McNair 14-6, and Warner Robins 27-17)
3. Warner Robins 11-2 (beat Camden Co. 31-7 and Upson-Lee 35-21; lost to South Gwinnett 27-17)
4. Bainbridge 10-3 (beat Morrow 14-13 and Baldwin Co. 21-0; lost to Dunwoody 28-3)
5. Upson-Lee 11-2 (beat Mount Zion 35-17 and Colquitt Co. 27-20; lost to Warner Robins 35-21)
6. Cent. Gwinnett 9-4 (beat Brookwood 13-10 and McEachern 21-0; lost to Dunwoody 24-12)
7. McNair 9-4 (beat Redan and Wheeler 19-0; lost to South Gwinnett 27-17)
8. Baldwin Co. 9-4 (beat Northside 42-28 and Savannah 20-13; lost to Bainbridge 21-0)
9. Savannah 10-2 (beat Beach and lost to Baldwin Co. 20-13)
10. Wheeler 10-2 (beat Marietta 21-17 and lost to McNair 19-0)

AJC All-State: Rod Perrymond (Dunwoody, All-Classification Offensive Player of the Year), Travis Stroud (Dunwoody DL, All-Classification Defensive Player of the Year), Hines Ward (Forest Park QB), Jonathan Butler (Bainbridge RB), Robbie Woelfl (South Gwinnett RB), Nafis Karim (Pope WR), Tyrone Dillard (Riverdale TE), Brooks Brodie (Tift Co. OL), Taris Clark (Morrow OL), Kris Gingrow (Valdosta OL), Cole Green (Central Gwinnett OL), Bertran Scarbrough (Harrison OL), Adam Bailey (South Gwinnett DL), DeShaan Simmons (Duluth DL), Paul Snellings (Troup Co. DL), Howard Bartley (SW DeKalb LB), Larry Mann (Dunwoody LB), Rod Trimiar (Habersham Central LB), Kirby Smart (Bainbridge DB), Ivory Covington (Dunwoody DB), Eric Daniell (Alexander DB), Majiid Lanier (Beach DB), Dax Langley (Heritage PK), Rodney Williams (SW DeKalb P), Steve Johnson (McEachern KR). Keith Brooking (East Coweta LB) was honorable mention.

 

Have new information?  Need to submit a correction?  Please contact us here.
Copyright © 2004-2014 , GHSFHA.COM All rights reserved.